Tekstil Firma Rehberi
Web Sitemize Hoş Geldiniz

İşiniz bir’e emanet İş sağlığında her hamle  hayat kurtarır

1.012

 

Avrupa Bir Ortak Sağlık Güvenlik Birimi yöneticilerinden işadamı Ulaş Özbaş ile tekstil tv olarak gerçekleştirmiş olduğumuz iş sağlığı ve güvenliği röportajımız.

İşiniz bir’e emanet İş sağlığında her hamle  hayat kurtarır

İstanbul Avrupa Bir OSGB Anadolu ve Avrupa yakısı ofisleri ile birlikte Türkiye genelinde hizmet veren firma bünyesinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve tam zamanlı sağlık personelinden oluşan oldukça güçlü bir kadro ile müşterilerine hizmet veriyor.

Çalışan işçilerin Sağlık Bakanlığından ruhsatlı ortamda sağlık raporlarınında verildiği işletmede işyeri hekimi muayenesi sonrasında işe müracat edilebiliyor. İşletmede kan tektikleri, göz muayenesi, solunum fonksiyon testi, elektro kardiyoloji testi, röntgen, işitme testi, akciğer filmleri gibi bir çok test uzmanlar eşliğinde yapılıyor.

Tekstil TV mikrofonlarımıza açıklamada bulunan işadamı Ulaş ÖZBAŞ İle gerçekleştirmiş olduğumuz röportajımız.

Avrupa bir Ortak Sağlık Güvenlik birimlerini ve sizi tanıyabilir miyiz?

Avrupa bir ortak sağlık güvenlik birimi bir şirketler grubunun bünyesinde İstanbul Avrupa yakasında hizmet vermektedir. ortağım Dr.Deniz Tüfekçioğlu ile birlikte 2012 yılından itibaren bu sektöre adım attık.

Firmanız bünyesinde hangi sektörlere hizmet vermektesiniz? Firmanız bünyesinde kaç kişiye istihdam sağlamaktasısınız?

Türkiye genelinde 14 şubeyle yaklaşık 65 ilde hizmet vermekteyiz. Avrupa bir Şirketler Grubu olarak yaklaşık 450 personelle hizmet vermekteyiz. Personel dağılımımız ise 80 işyeri hekimi, 280 iş güvenlik uzmanı, 25 işyeri hemşiremiz ve 35 sağlık teknisyeni ve beyaz yakalı personelle hizmet vermekteyiz.

Tekstil sektöründe iş sağlığı ve güvenliği dalında tekstil sektörüne ne gibi hizmetler vermektesiniz?

Bunun kararını veren bizler değil, kanun karar veriyor. 631 sayılı yasa tekstil boyahane yada diğer tehlikeli sınıflar olmadığı sürece 50 kişi ve altında hizmet alma zorunluluğu yoktur. Sadece mecburi olan 5 yılda bir yapılması gereken sağlık taraması, risk analizi, acil eylem planı ve iş güvenliği eğitimlerini kapsıyor. Biz tekstil firmalarında işyeri hekimliği hizmetini, iş güvenliği uzmanlığını ve zamanı gelen muayenelerde sağlık taramalarını mobil sağlık araçlarıyla ruhsatlı olduğumuz birimimiz tarafından gidilerek yerinde yapmaktayız.

Hem tekstil sektörü açısından, hemde diğer sektörler açısından iş sağlığı ve güvenliğinin önemi nedir?

Gerek iş kazalarını, gerek meslek hastalıklarını önlemede gerçekten büyük bir rol almaktadır. Firmaların bu işe ciddi bakmaları günümüzdeki iş kazaları ve meslek hastalıkları sayısını düşürecektir. 631 sayılı yasa kanunun gelmesi ile birlikte bu sayılar çok sayıda düştü. Türkiyedeki her firmaya bu hizmeti alma zorunluluğu geliyor. Zamanında bu eleştiriler açık olmuştu örneğin Berberde bir kişi çalışacak bu hizmeti alacak evet bu hizmeti alacak konumuna geliyor. Az tehlikeli sınıfta bu hizmet 2020 yılına kadar uzatılmıştı ama şu an uzatılma konusunda bir bilgi yok 2020 itibariyle tüm sektörler iş sağlığı ve güvenliği konularında hizmet alacak.

Avrupa bir ortak sağlık güvenlik birimleri olarak ne gibi projeleriniz var sektörler açısından!

Türkiye de bankacılık sektöründe bir devlet bankasının Türkiye genelinde 957 şube 19500 çalışanını ilçe ilçe mobil sağlık taraması ekipleri ile yaklaşık 6 aylık sürede tamamladık ve bitirdik. Bunun dışında İstanbul için büyük bir proje olan Marmara Ray projesinde Pendik ile Halkalı arasındaki yaklaşık 4500 çalışanın çalıştığı projede iş sağlığı güvenliği hizmetleri, mobil sağlık hizmetleri, mesleki yeterlilik hizmetlerindende başarı ile çıktık. En büyük projelerden olan 3. İstanbul projesindende iş sağlığı ve güvenliği alanındada yerinde hizmet veren kurumuz. Son aldığımız projemiz ise Halkalı Yeni Havalimanı metro hattı şu an yeni başlıyor. Yaklaşık 4500 kişi çalışacak ve 6 yıl sürecek. Projede şu an 2 işyeri hekimi, yaklaşık 30 iş güvenlik uzmanı ile başladık buradaki çalışan sayımızda yine 100’ü bulacak…

Tekstil sektörüne hizmet veren firmalar iş sağlığı ve güvenliği açısından siz yada sizin gibi firmalara hangi aşamada başvurmalılar?

Firmalar açıldığı an itibariyle bir kişi dahi çalıştırsa ilk etapta yapılması gereken acil eylem planı, iş sağlığı güvenliği eğitimleri ve risk analizlerini yaptırıp dosyalaması gerekiyor. Süreçte ve akabinde alınacak ve çalışacak işçi sayısına göre işyeri hekimliğini ve iş güvenliği hizmetini düzenli olarak alması gerekiyor.

İşe başvuran bir kişi işe başvurmadan önce belli aşamalardan geçiyor. Bu aşamalar nelerdir?

Hizmet verdiğimiz firmalara kolaylık olması açısından 2018 yılı itibariyle Sağlık Bakanlığından ruhsat alarak bünyemizde açmış olduğumuz hizmet laboratuvarlarımız ile birlikte hizmet verdiğimiz kurumlara şu kolaylıkları tanıyoruz. Kurum işçiyi aldıktan sonra özlük tarafından anlaşmasını bitirdikten sonra, işe başlatmadan işçi bize yönlendirdiğinde kişi bize gelir. Sağlık taramaları gerçekleştirilip, iş güvenliği eğitimlerini alıp, hekimimiz tarafından bulunduğu pozisyonda çalışabilir raporu verilir. EK2 raporudur bunun ismi yasal ve zorunludur. Tüm evrakları ile tekrar firmaya giden işçi bir gün sonrası işbaşı yapmaktadır.

Tekstil TV olarak şunu merak ediyoruz. İş sağlığı ve güvenliği açısından böylesine ciddi bir konuda hedeflediğiniz noktaya geldiniz mi? Türkiye’deki tüm sektörlerdeki şirketler iş sağlığı ve güvenliğine gerekli önemi veriyorlar mı?

Türkiye’nin her ilindeki kurumlara hizmet vermek istiyoruz. Bu anlamda yapımızı genişletiyoruz. Şu an 65 ilde hizmet veriyoruz. Yılbaşı itibariyle ise 81 ilin hepsinde hizmet veriyor olacağız. Bu anlamdada yılbaşından sonrada hedeflerimize ulaşmış olacağız…

İşiniz bir’e emanet İş sağlığında her hamle  hayat kurtarır…

FİRMA BİLGİLERİ İÇİN TIKLIYANIZ

 

 

 

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku