Tekstil Firma Rehberi
Web Sitemize Hoş Geldiniz

TSKB, AFD ve Escarus iş birliği ile ’Koton Eşitiz” tanıtım toplantısı gerçekleşti

502

TSKB, AFD ve Escarus iş birliği ile ’Koton Eşitiz” tanıtım toplantısı gerçekleşti

Koton, Tedarik Zincirlerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Hareketi Başlattı

Koton, TSKB, AFD, Escarus iş birliğiyle “Koton Paydaşları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesini hayata geçiriyor. Tedarik zincirinde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığı artırmayı hedefleyen projenin ilk etabında İstanbul, Niğde, Bursa, Diyarbakır, Iğdır, Kastamonu, İzmir, Kırklareli, Batman gibi Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren 16 tedarikçi firmayla birlikte çalışmalar yürütülecek.

Koton, kadın istihdamı konusuna verdiği önem ve gerçekleştirdiği çalışmaları, “Koton Paydaşları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesi ile bir adım daha öteye taşıyor. TSKB ve AFD’nin kadın istihdamı kapsamında destek verdiği Koton, şimdi de TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı – Escarus iş birliğiyle hayata geçirdiği projeyle tedarik zincirinde belirlediği 16 firmada toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığı artırmak ve olumlu yönde bir dönüşüm başlatmayı hedefliyor.

Bu özelliği ile Türkiye’de bir ilk olma niteliği taşıyan ve Escarus danışmanlığıyla yürütülecek proje kapsamında öncelikle tedarikçi firmaların ziyaret edilip; bir uygulama aracı ve belirli sorularla firmaların fırsat eşitliği alanındaki mevcut durumu ölçülmesi ve cinsiyet eşitliğini desteklemeye yönelik aksiyonların alınması planlanıyor. Yaklaşık bir yıl sürecek çalışma sonunda Escarus tarafından sertifikalandırılacak olan firmalar; aldıkları sertifika ile işe alım süreçleri, iletişim faaliyetleri, aksiyonları ile toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadının güçlenmesine duyarlı olduklarını ulusal ve uluslararası kamuoyu nezdinde tescil etme imkanı buluyor. Üst Yönetim Taahhüdü, İşe Alım Kriterleri, Eğitim ve Kişisel Gelişim, Kariyer Gelişimi ve Fırsat Eşitliği, Çocuklu Çalışanlar için Kariyer Desteği, İş Yerinde Tacizin Yönetilmesi, Farkındalık ve İletişim Aksiyonları başlıklarında değerlendirilecek 16 tedarikçi firma; İstanbul, Niğde, Bursa, Diyarbakır, Iğdır, Kastamonu, İzmir, Kırklareli, Batman gibi Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteriyor.

TSKB ev sahipliğinde ve AFD ile TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı – Escarus’un katılımıyla gerçekleştirilen, Koton Paydaşları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği projesi tanıtım toplantısının açılışında konuşma yapan Koton Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz; “Tedarik zincirimizde kadın çalışanların çalışma koşullarının iyileştirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda daha iyi bir noktaya gelinmesi ve toplumsal fayda sağlanması için TSKB, AFD ve Escarus ile bir araya geldik. Çünkü güçlü ve sürdürülebilir bir projenin lokomotifinin paydaşlarımız olduğunun bilincindeyiz. Bu çerçevede de dönüşümü güç ve gönül birliği yaparak başlatmak istiyoruz” dedi.

Projenin daha verimli ve etkili hale gelecek şekilde paydaşlarla birlikte geliştirileceğini söyleyen Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Her birimiz bu projenin gelişiminde oynadığı rol ve attığı adımlarla daha iyiye doğru giden bir etki yaratıyoruz. Tıpkı suya atılan taş gibi; sağlam temellere oturtarak başladığımız bu hareketi dalga dalga büyüteceğiz. Umarız ki tüm bu çalışmalarımız, ileride bizim dışımızdaki birçok kurumun örnek alacağı, sağlam ve kapsamlı bir hareket olarak kabul görecek.”

TSKB ev sahipliğinde düzenlenen “Koton Paydaşları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesinin tanıtım toplantısında yaptığı açılış konuşmasında Koton’un cinsiyet eşitliğini desteklemek ve yaygınlaştırmak amacıyla önemli aksiyonlar aldığını söyleyen TSKB Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hepkaya, “Erkek yoğun sektörlerde kadın istihdamını artırmak kadar, perakende sektörü gibi kadın yoğun sektörlerde de çalışma koşullarını iyileştirmenin son derece değerli olduğuna inanıyoruz. AFD ile birlikte başlattığımız kadın istihdamı kapsamında destek verdiğimiz Koton ile oldukça başarılı çalışmalara imza atarak iş birliğimizi bir üst seviyeye taşıdık. Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren tedarikçi firmaları da bu dönüşüm yolculuğuna dahil edecek olmak kadın dostu ekonomi anlamında çok önemli bir adım. Projeyle kısa sürede güzel sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum.” dedi.

AFD Proje Sorumlusu Ceyda Cesur ise yaptığı konuşmada projeyle ilgili şunları söyledi: “Kadın istihdamı ve fırsat eşitliği konularında, AFD olarak, tedarik zincirinin bu projeye katılması ve çocuk bakım hizmetlerinin geliştirilmesi en büyük arzumuzdu. Bugün, TSKB aracılığıyla, global bir marka olan Koton firmasının öncülüğünde ve Escarus desteğiyle Türkiye’de örnek teşkil edecek bir projenin tanıtımını yapıyoruz. Başından beri hayalini kurduğumuz gibi, fırsat eşitliği ve kadın istihdamı temalı projemizi büyük firmalardan, ülkemizin farklı bölgelerini kapsayan KOBİ’lere kadar yaygınlaştırıyoruz.”

TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı – Escarus Genel Müdürü Dr. Kubilay Kavak ise cinsiyet eşitliği alanında değerli çalışmalar yürüten Koton gibi öncü bir şirketle iş birliği yapmaktan dolayı mutluluğunu ifade etti. Kavak, projenin detaylarını ise şöyle anlattı: “Proje kapsamında 1251’i kadın olmak üzere toplam 2878 çalışanın hayatına dokunmayı planlıyoruz. Koton’un tedarik zincirinde yer alan firmaların çeşitli uygulamalarını cinsiyet eşitliği bağlamında inceleyeceğiz, bunların güçlendirilmesi için öneri setleri geliştireceğiz ve sonrasında gelişmeleri izlemeye dönük bir program yürüteceğiz. Sürecin sonunda da projeye katılan firmalara ilerleme durumlarına göre birer sertifika vereceğiz. Bütün bu çalışmaların kadının iş yaşamındaki rolünün artırılması çabalarında önemli bir kilometre taşı olacağına yürekten inanıyoruz.”

Koton Hakkında:

Türkiye’nin moda ve perakende öncüsü Koton, 1988 yılında İstanbul’da kurulan ilk mağazasıyla moda hayatına başlamış ve 1996 yılında da ilk yurtdışı satış noktasını Almanya Münih’te açmıştır. 207’si yurtdışında, 307’si yurtiçinde olmak üzere 514 mağazada, dünya genelinde ise 31 farklı ülkede, 1000’den fazla satış noktasında bulunmaktadır. 2023 yılında 5 kıtada, en zengin ve en beğenilen koleksiyonlara sahip hızlı moda markası olmayı hedeflemektedir. Yaratıcı ve yenilikçi, müşteri ve teknoloji odaklı Koton, sezon trendlerini özgün tasarımlarla buluşturarak cazip fiyatlarla uygun lokasyonlarda satışa sunma politikasını yürütmektedir. 220’yi aşkın genç ve tecrübeli çalışandan oluşan tasarım ekibi, 11.000’den fazla çalışanı ile Koton, her yıl 50’den fazla koleksiyonda yaklaşık 30.000 farklı model üretmektedir. Koton her gün yaklaşık 80 yeni seçeneği müşterileri ile buluşturmaktadır. Eylül 2015’te yayına alınan koton.com ise, Aralık 2015’te herhangi bir reklam yatırımı olmaksızın 1.300.000 kullanıcıya ulaşmış ve siteye 2.400.000 ziyaret gerçekleşmiştir. Koton, mağazalarındaki zengin içeriği tümüyle online platforma taşımaktadır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku