Tekstil Firma Rehberi
Web Sitemize Hoş Geldiniz

TENCEL™ ile Çevre Dostu Kıyafetler!

753292185
531

TENCEL™ ile Çevre Dostu Kıyafetler!

  • Çevreye duyarlı ve sürdürülebilir moda anlayışı, bir trend olmaktan çıkarak duyarlı tüketicilerin yaşamının bir parçası olma yolunda ilerliyor.
  • Yenilenebilir ağaç malzemesinden yapılan özel elyaflar pazarında dünya lideri Lenzing Grubu, doğada çözünür ve gübreleşebilir özelliğe sahip botanik kökenli elyafları ile eco-fashion’a değer katıyor.
  • 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Lenzing Türkiye&Orta Doğu ve Afrika Pazarlama İletişim&Markalama Müdürü Miray Demirer Acar, “Sürdürülebilir modayı benimseyen tüketicilere kıyafetlerinde çevre dostu seçimler yapmanın gönül rahatlığını yaşatmayı hedefliyoruz” dedi.

Her yıl üretilen kıyafetlerin yaklaşık %80’inin çöpe gittiği dünyamızda, doğaya saygılı ve sürdürülebilir üretim, tüketicilerin her zamankinden daha fazla ilgisini çekiyor. Hem üreticilerin hem de tüketicilerin sorumluluk alması gereken bu süreçte, çevre konusunda farkındalığı artan kişiler yiyeceklerini, kullandıkları tüm malzemeleri ve giysilerini de özenle seçiyor. Tüketicilerin bu taleplerine daha fazla dikkat eden ve sürdürülebilir dünyaya katkı sunmak isteyen şirket ve markalar da, çevre dostu üretime yöneliyor. Bu alanda öncü çalışmalar gerçekleştiren şirketlerden biri de Lenzing Grubu. Sürdürülebilirlik gözetilen ormanlık alanlardan elde ettiği ağaç ham maddesi ile botanik kökenli elyaflar üreten Lenzing; üretim aşamasında kullanılan suyun yüzde 99’una varan kısmını geri kazanıyor. Lenzing yetkilileri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla şirketin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Miray Demirer Acar: Çevre dostu modayı benimseyen tüketicilere fayda sağlıyoruz

Lenzing Türkiye&Orta Doğu ve Afrika Pazarlama İletişim&Markalama Müdürü Miray Demirer Acar, “Eco-fashion günümüzde trend olmaktan çıkarak çevreye duyarlı tüketicilerin yaşamının bir parçası olma yolunda ilerliyor. Lenzing olarak biz de TENCEL™ botanik kökenli elyaflarımız ile sürdürülebilir modayı benimseyen tüketicilere kıyafetlerinde çevre dostu seçimler yapmanın gönül rahatlığını yaşatmaya çalışıyoruz. Moda severlerin yapmaları gereken ise kıyafetlerinin iç etiketlerini okuyarak bilgi sahibi olmak” dedi.

Kıyafet seçimlerinde çevreye duyarlı seçimler yapmak isteyen ancak ne yapmaları gerektiği konusunda kendilerine yol gösterilmesini bekleyen bir grup tüketici olduğunu belirten Miray Demirer Acar, “’Make It Feel Right’ adı altında tüketiciyi bilinçlendirmeyi hedefleyen bir platform yarattık. Web sitesine giren tüketiciler, kıyafetlerinde hangi içeriğin iyi veya kötü olduğu kararını kendileri verebilecek. Aynı zamanda dünya üzerinde sürdürülebilir modayı benimseyen birçok kanaat önderi ve tasarımcının da görüşlerine bu platformdan ulaşabilecekler. Çevreyi korumak ve gelecek nesillere yaşanabilecek bir dünya bırakabilmek için her kişinin ufak bir adımı yeterli. Bazen içeriğine bakarak tercih ettiğiniz bir kıyafet buna vesile olabilir” diye konuştu.

Doğada çözünür, gübreleşebilir özelliğe sahip TENCEL™ botanik kökenli elyaf

“TENCEL™ elyafları doğal bir ham madde olan ağaçtan elde edildiği için doğaya tekrar karışabiliyor ve gübreleşebiliyor. Yani doğadan aldığımızı tekrar doğaya döndürüyoruz. Bunu yaparken de sürdürülebilir üretim prosesleri ile kullandığımız su ve kimyasalları geri dönüştürerek çevreye duyarlı bir yol izlemeye gayret ediyoruz” şeklinde sözlerini sürdüren Acar, tüketicilerin artık seçtikleri kıyafetlerin nerede, nasıl yapıldığına kadar tüm detaylara hakim olmak istediklerini ve sosyal medyada büyük ilgi gören #whomademyclothes kampanyasının tekstil sektöründe hemen herkesi duyarlılığa çağırdığından bahsetti. Acar ayrıca, üründeki elyafı tespit ederek tam şeffaflık ve izlenebilirliği sağlamak amacıyla geliştirdikleri teknolojileri ileriye taşımak amacıyla Hong Kong merkezli teknoloji şirketi TextileGenesis™ platformuna katıldıklarını ifade etti.

Hale Saraçoğlu: “Bitmiş ürünün içindeki elyafı tanıyabiliyoruz!”

Lenzing Türkiye İş Geliştirme ve Pazarlama Departmanı Müdürü Hale Saraçoğlu ise viskon tedariğinde şeffaflığın önemine vurgu yaparak, “Bir elyafın üretim şekli ya da ham maddesinin nereden geldiği konusunda bilgi verebilmek için, önce o firmanın kendi elyafını mamul içerisinde tanıyabilmesi gerekir. Böylece tam takip edilebilirlik sağlanabilir. Biz de 2017 sonbaharında lanse ettiğimiz LENZING™ ECOVERO™ viskon elyafımızda bunu yaptık. Elyafı iplik, kumaş ve bitmiş mamul halindeyken tanıyabiliyor ve sertifikalandırabiliyoruz. Elyafımızın ham maddesi olan ağacı da, yalnızca sertifikalı ve sürdürülebilirlik gözetilen ormanlık alanlardan tedarik ediyoruz” şeklinde konuştu.

Üretimde kullanılan suyun yüzde 99’a varan geri kazanım!

Lenzing’in dünya elyaf üretiminin yüzde 6,2’sini oluşturan botanik kökenli elyaf ürettiğinin altını çizen Saraçoğlu, “Elyaf pazarının yaklaşık yüzde 64’ünü petrol bazlı sentetik elyaflar oluşturuyor, bunu pamuk takip ediyor. Botanik kökenli elyaf grubu ise yüzde 6,2’lik bir bölümü kapsıyor ve biz de Lenzing olarak bu grupta yer alan viskon, modal ve lyocell elyaflarını üretiyoruz. Viskon üretimi eğer gerekli önlemler alınmazsa ve dikkat edilmezse çevreye olumsuz etkileri olabilecek bir üretim şeklidir. Biz Lenzing olarak tüm elyaflarımızda çevreye duyarlı bir üretim süreci gözetiyoruz. Son olarak, Lenzing ECOVERO™ Viskon elyaflarımız Avrupa Birliği tarafından EU Ecolabel ile sertifikalandırıldı. EU Ecolabel, çevresel mükemmelliği benimseyen bir sertifika ve Avrupa Birliği tarafından çok yüksek çevre standartlarını gözeten firmalara veriliyor. Lenzing ECOVERO™ aynı zamanda, dünyada elyaf sektöründe bu sertifikaya layık görülen ilk ve tek marka. Lenzing ECOVERO™ Viskon elyaf üretimimizde jenerik viskona göre yüzde 50 daha az gaz emisyonu ve su tüketimi sağlıyoruz. Kapalı döngü olarak gerçekleşen TENCEL™ Lyocell elyafın üretiminde ise su ve çözücü maddenin geri kazanımı yüzde 99’u buluyor” açıklamasında bulundu.

Daha fazla bilgi için:

Miray Demirer Acar

Pazarlama & Markalama Müdürü, Türkiye & Orta Doğu & Afrika

Lenzing Elyaf A.Ş.

Akat Mah. Ebulula Mardin Cad.

Maya Meridien Plaza No:16

Akatlar/Beşiktaş, İstanbul

Mobile: +90 532 159 64 88

E-mail: m.demirer@lenzing.com

Web: www.lenzing.com ; https://www.tencel.com/tr/

Excel İletişim ve Algı Yönetimi

Büşra Girer

(+90) 216 544 94 47

Lenzing Grubu Hakkında

Lenzing Grubu yenilenebilir ağaç ham maddesinden çevreye duyarlı özel elyaflar üretmektedir. İnovasyon lideri olarak global tekstil ve nonwoven üreticilerinin iş ortağı olan Lenzing, çok sayıda yeni teknolojik gelişimin öncülüğünü yapmaktadır.

Lenzing Grubunun yüksek kaliteli elyafları, şık kadın giyimden farklı denim türlerine ve yüksek performans spor giyime kadar çok farklı tekstil uygulamalarına temel teşkil etmektedir. İstikrarlı yüksek kalitesi, doğada çözünürlüğü ve gübreleşebilir olma özelliği ile Lenzing elyafları hijyen ve tarım ürünlerinde kullanıma da çok elverişlidir.

Lenzing Grubunun iş modeli geleneksel bir elyaf üreticisinin çok ötesindedir. Müşteri ve iş ortakları ile birlikte Lenzing, değer zinciri boyunca yenilikçi ürünler geliştirerek tüketicilere katma değer yaratmaktadır. Her türlü ham maddenin verimli bir şekilde kullanılmasını ve işlenmesini hedefleyen Lenzing, tekstil sektörünün kapalı döngü bir ekonomiye yönlenmesine yardımcı olacak çözümler sunmaktadır.

Lenzing Grubu 2018 Yılı Rakamları:

Gelirler: 2,18 milyar EUR

Üretim kapasitesi: 1.034.000 ton

Çalışan sayısı: 6.839

TENCEL™, VEOCEL™, LENZING™, REFIBRA™, ECOVERO™, LENZING MODAL™, LENZING VISCOSE™, MICROMODAL™ ve PROMODAL™ Lenzing AG’nin ticari markalarıdır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku