Tekstil Firma Rehberi
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Korteks doğa dostu ürünlerini Evteks’te sergiledi

547

Korteks doğa dostu ürünlerini Evteks’te sergiledi

Avrupa’nın en büyük entegre ve inovatif polyester iplik üreticisi Korteks, Ar-Ge merkezi ve teknolojik alt yapısıyla hayata geçirdiği doğa dostu ve sürdürülebilir ürünlerini, 23-27 Nisan 2019 tarihleri arasında CNR Expo’da gerçekleşen EVTEKS 25. İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı’nda tanıttı.

İnovatif ve fonksiyonel iplikleriyle sektöründe öncü olan Korteks, EVTEKS 25. İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı’nda son teknoloji ürünü olan iplik ve bu ipliklerden ürettirdiği kumaş örneklerini ziyaretçilerle buluşturdu.

 

Hem ürün kalitesinde hem de üretim altyapısında sürdürülebilirliği destekleyen Korteks, 335 bin metrekare üretim alanında, yıllık 200 bin ton iplik üretimi yaparak tek başına Türkiye’nin polyester iplik üretiminin büyük bir kısmını karşılıyor. Korteks, Ar-Ge merkezinde geliştirdiği yenilikçi, fonksiyonel ve katma değerli ipliklerini ve pek çok doğa dostu ürünlerini EVTEKS’te gözler önüne serdi.

 

Çevreci üretim ile hayata geçen yenilikçi ürünler…

 

Fuarda, otomotiv tekstili gibi uzun vadeli teknik tekstil projelerinde renk sürekliliğini sağlayan, DOPE DYED teknolojisi ile su tüketmeden üretilen renkli polyester iplikler de sergilendi. Bobin boyalı üretime göre 50 kat daha az elektrik ve 1500 kat daha az su harcayan DOPE DYED teknolojisi ile renklendirilen iplikler, Oeko-tex Standard 100 kapsamında üretiliyor.

 

Tarım ürünleri ile üretilen PLA iplikleri sürdürülebilirliği destekliyor

 

Korteks’in geliştirdiği mısır, şeker kamışı gibi yüksek oranda nişasta içeren tarım ürünlerinden elde edilen PLA ipliklerinden elde edilen perdeler de ilgi gören diğer çevre dostu ürünler arasında yer aldı.


RECYCLED ile polyester iplik üretimi

 

PET şişelerin hammadde olarak kullanıldığı recycle polyester filament iplik üretimiyle; atık PET şişelerin doğadan toplanmasıyla çevre temizliğine katkı sağlanıp, atık haldeki PET şişeler tekrar iplik üretiminde kullanılarak ekonomiye kazandırılıyor. Geri dönüşüm süreci, geleneksel üretime göre daha az enerji gerektiriyor. Bunun neticesi olarak da enerji tasarrufu sağlanıyor. Enerji tasarrufuyla da sera gazı emisyonunu azaltılıyor. Sera gazı emisyonlarının azaltılması ile hava ve su kaynaklarındaki kirlilik miktarının azalmasına katkıda bulunuluyor. Korteks’in çevreci üretim anlayışıyla hayata geçirdiği Pet şişeden polyester iplik projesi ise bir yandan geri dönüşümü desteklerken diğer yandan sürdürülebilir bir geleceğe de katkı sağlıyor.

 

Renk kayıplarını ortadan kaldıran fonksiyonel iplikler

 

Fuarda tente, branda, bahçe mobilyası gibi dış ortam kumaşları için geliştirilen TAÇ UV Resistant polyester iplikleri de sergilendi. Özellikle dış ortam tekstillerinde güneş ışınlarına maruz kalan polyester kumaşlarda sıklıkla karşılaşılan renk kayıplarına çözüm getiren Korteks, geliştirdiği teknolojiyle mukavemetteki azalmayı ve renk solmalarını yavaşlatarak, ipliğin dış ortamlarda kullanım ömrünü de uzatıyor.

 

Doğayı koruyan üretim anlayışı

 

İnovatif ürünler üretirken çevreye karşı sorumluluğunu da yerine getiren Korteks, ürettiği ipliklerin %95’inde mümkün olduğunca kayıpları önlemek ve çevreye olumsuz etkileri azaltmak üzere, ipliklere renk, yanmazlık gibi ek özellikleri üretim esnasında kazandırıyor. Üretim sırasında renklendirilen iplikler, sonradan iplik boya ya da kumaş boya yöntemiyle renklendirilenlere göre çok daha fazla çevreci rol üstleniyor. İplikten kumaşa dönerken boya işleminde oluşacak su ve ısı tüketimleri böylece sıfırlanmış oluyor.

 

DRY TOUCH® ile üstün performans

 

Fuarda sergilenen bir diğer ürün olan Zorlu Holding’in sertifikalı performans kumaş markası olan DRY TOUCH® havanın dışarıdan içeriye, nemin ise içeriden dışarıya kolayca atılmasını sağlayan kumaşlarla; spor giyim, iç giyim, denim giyim, iş elbisesi ve hazır giyimde gözle görünür bir kullanım kolaylığı sağlıyor. Yapılan testlerde DRY TOUCH® kumaşlarının pamuğa göre nemi 10 kat daha hızlı emdiği gözlemlenmiştir.

Bu ürünlerin yanı sıra otomotiv kumaş projelerine yenilikçi çözümler sunan Korteks’in bu kapsamda ürettiği iplikleri, yurt içi ve yurt dışındaki kumaş üreticileri tarafından dünyanın en büyük otomobil markalarının projelerinde kullanılıyor.

 

Korteks Hakkında

KORTEKS, bugün Türkiye tekstil sektöründe 2.000’den fazla çalışanı ile ürünlerini dünyada 5 kıtaya ve 50’ye yakın ülkeye ihraç etmekte, her aşamada müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır.

1989 yılında Bursa’da faaliyete başlayan ve Zorlu Grubu’nun ilk şirketi olan KORTEKS Mensucat Sanayi ve Tic. A.Ş. Avrupa’nın en büyük ve en yüksek üretim kapasitesine sahip entegre polyester iplik üreticisidir.

335 000 m2’lik üretim tesislerinde Türkiye tekstil sektörünün kaliteli polyester iplik ihtiyacını, zengin ve piyasa ihtiyaçlarına göre çeşitlendirilmiş ürün gamı ile karşılayan KORTEKS aynı zamanda ürünlerini dünyanın dört bir yanına ulaştırmaktadır. Toplam üretiminin yüzde 80’ini iç pazara sunan KORTEKS, Almanya’dan İtalya’ya, İngiltere’den ABD’ye, Kanada’dan Meksika ve Güney Afrika’ya kadar 50’ye yakın ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir.

KORTEKS’in doğal ve fonksiyonel özellikler ile sentezlenmiş ürünleri, spor ve gündelik giyimden hazır giyime, otomobillerden tıbbi tekstil alanına pek çok segmentte müşterisinin hizmetinde, insanın günlük hayatının içindedir.

KORTEKS’in dünya ölçeğindeki bu tesisleri Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndedir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku