Tekstil Firma Rehberi
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Her 5 Tasarım Merkezinden 1’i Tekstil Sektörü için Çalışıyor

548

Her 5 Tasarım Merkezinden 1’i Tekstil Sektörü için Çalışıyor

5746 sayılı kanun ile birlikte tasarım merkezleri desteklenen sektörlerin başında 70 tasarım merkezi ve yüzde 19’un üzerinde payı ile Tekstil geliyor

Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaşan Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkındaki 5746 Sayılı Kanun kapsamında ‘’Tasarım Merkezleri’’ kavramı mevzuata girdi ve Tasarım Merkezlerine birçok önemli destekler sağlandı.

2016’dan bu yana destek kapsamında bulunan tasarım merkezleri ile ciddi bir ivme yakalayarak şu anda 70 tasarım merkezi ile tüm sektörler arasında zirvede yer alan Tekstil sektörü yüzde 19’un üzerinde paya sahip. Tekstil sektörünü imalat sanayisi ve mühendislik ile mimarlık sektörleri izliyor.

Ar-Ge merkezi sayısıyla diğer illeri geride bırakan İstanbul, tasarım merkezi sayısında da lider durumda bulunuyor. İstanbul’da 160 tasarım merkezi faaliyet gösteriyor. Bu kenti, 42 tasarım merkeziyle Ankara, 28 merkezle İzmir, 25 merkezle Bursa ve 21 merkezle Denizli takip ediyor.

Teşvikle birlikte önemli bir istihdam kapısı açıldığını dile getiren Etkin Proje Yönetici Ortağı İbrahim Gedikoğlu, “Ülke genelindeki tasarım merkezlerinin sayısı da Şubat ayı itibarıyla 364’e yükseldi. Türkiye’nin 23 ilinde 34 farklı sektörde faaliyet gösteren tasarım merkezleri binlerce kişiye istihdam sağladı. Özellikle ülkenin katma değerli hizmetler üretebilmesi ve ihracatı artırabilmesi işletmelerin bu teşvikten yararlanmaları gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Tekstil, imalat sanayisi, makine, otomotiv, elektronik, enerji ve madencilik gibi birçok sektörde 4 bin 980 projenin yürütüldüğü tasarım merkezlerinde, 2019 yılına kadar tescillenen patent sayısı 141, tescilli marka sayısı 810, tescilli tasarım sayısı bin 250 olarak kaydedildi.

Tasarım Merkezi Olmak için 5 Gereklilik

Tasarım Merkezi, işleyişi, genellikle siparişe dayalı bir sistem olarak çalışıyor. Hali hazırda kurulu bir şirketin veya firmanın içerisinde ayrı bir birim olarak çalışma faaliyeti gösteriyor. Tasarım merkezi faaliyetlerinin hayata geçirilmesi için yalnızca 5 gereklilik bulunuyor:

  • Tasarım Merkezinde tasarımcı ve teknisyen statüsünde çalışacak en az 10 Tam Zaman Eşdeğer Tasarım personeline sahip olunması
  • Tasarım projelerinin bulunması
  • Tasarım faaliyetlerinin yurtiçinde gerçekleştirilmesiTasarım merkezinin ayrı bir birim şeklinde örgütlenmiş ve fiziki mekân içinde yer alması
  • Tasarım ve destek personelinin Tasarım Merkezinde çalıştığının fiziki kontrolünü yapacak mekanizmalara sahip olunması

Etkin Proje hakkında

2007 yılında İstanbul’da kurulan Etkin Proje, Ar-Ge projelerinin yönetimi ve finansmanı konularında uçtan uca kaliteli hizmet prensibi ile faaliyet gösteren bir danışmanlık şirketidir.

Kuruluş amacı, Türk firmalarının ulusal ve uluslararası Ar-Ge fonlarından, vergisel ve mali teşviklerden faydalanmaları, üniversite-sanayi işbirliğinin kurulması, firmaların teknokent/serbest bölge gibi alanlara taşınması ve ülkemizin global rekabetçiliğine katkı sağlanabilmesidir.

Bugüne kadar Etkin Proje tarafından hazırlanan projeler ile yurtiçi hibe ve kredi desteklerine yapılan başvurularda başarı oranı %95’in üzerinde gerçekleşmiştir. 100 milyon doların üzerinde proje büyüklüğüne sahip olan Etkin Proje, bugüne kadar üniversite-sanayi işbirliği ile hayat geçirilen 200’den fazla projeye de imza atmıştır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku